• Advertisement
International Motors Group
MIT MOTORS

Cursuri programator - IT

Discutii generale, barfe, din batrani auzite...
Forum rules
Prin folosirea acestui forum, acceptati regulamentul

Cursuri programator - IT

Postby ciprianeagu » 01 Jun 2009, 20:38

Salut baieti !
Cine ma indruma si pe mine catre niste institutii acreditate pentru Cursuri de analist-programator, sau ceva de genu'... vreau sa ma apuc mai serios de treaba asta si habar n-am de unde sa incep!...habar n-am cu ce programe sa incep...
Merci ! :wave:
ciprianeagu

Model: proCeed
Motorizare: 1,4

Re: Cursuri programator - IT

Postby alcatraz » 01 Jun 2009, 20:57

fiecare directie judeteana de munca are oferte de cursuri de calificare. n-ar fi rau sa treci pe la ei, mai ales ca au preturi derizorii
cee'd 1.4 GSL EX MT Classic; SO RED, ODO 42000+;
album
www.PescarInOltenia.ro
I don't need sex! The Government fucks me every day.
Image
alcatraz
Moderator

Model: Ceed HB
Motorizare: 1.4 GSL EX

Advertisement

Postby bogdan241 » 02 Jun 2009, 17:51

Depinde ce programare vrei sa faci. Ce vrei tu sa dezvolti ca programator. Sunt mai multe ramuri...

Eu iti recomand mediu de lucru LAMP - Linux Apache MySQL PHP, deoarece e totul free.

Daca nu stii chiar nimic din programare poti sa incepi cu un HTML ( www.w3schools.com ), apoi sa o iei usor usor cu PHP ( www.php.net ) - pentru ca e ceva mai simplu de invatat, apoi cu niste javascript, apoi MySQL ( www.mysql.com ). In functie de modul tau de invatare, te poti ajuta si de tutoriale, de scripturi gata facute, sa le testezi, sa vezi ce face fiecare.

Oricum, e un drum lung...

Iti zic de pe acum, daca nu ti-a placut matematica, reorentiaza-te pe altceva :)

Succes!
www.unitedmusic.ro - newz & music
www.autonewsreader.com - Automotive News Reader is a great way to read news on your Android tablet or phone.
bogdan241

Motorizare: 1.6 GSL

Advertisement

Postby Akbhar » 02 Jun 2009, 18:41

Cursuri de analist-programator nu cred sa existe. Sunt de initiere in utilizarea claculatorului, unele ceva mai avansate (ECDL) si cam atat. Asta pentru ca programarea e o activitate destul de complexa, care implica destul de multe aptitudini si necesita cunostinte din domenii diverse.

Pentru inceput ai nevoie de matematica, algoritmica, trebuie sa ai dezvoltata gandirea analititca si putina pasiune. Asta e suficient pentru a programa in limbaje de nivel inalt (Java, Python, C/C++ etc.)

Cei care termina liceul la profilul matematica-informatica primesc diploma de ajutor de analist-programator si abia absolventii de facultate de profil sunt analisti programatori. Un curs de cateva saptamani nu e suficient, abia daca pemite formarea unor deprinderi de baza.

Daca esti pasionat, poti sa incerci si cursurile de Java organizate in cadrul academiilor Cisco.
Kompass Blue ODO: 95.000km+
Arogant, partinitor, intolerant.
Akbhar
Moderator global

Motorizare: 1.4 GSL

Advertisement

Postby cmg_george » 03 Jun 2009, 08:54

Contacteaza-mi pe mess si iti pot trimite din cursurile de anul 1 de facultate o parte din ele cred ca-ti vor fi de folos.
Pentru inceput poti cauta lucruri despre algoritmi (in general nu neaparat aplicati pe un limbaj de programare). Pseudo cod sau scheme logice sunt in general inceputul in programare si eu zic ca fac bine pentru gandirea analitica.
Apoi poti incepe cam cu orice limbaj pentru a intelege elementele de baza (instructiunile, vectori, sortari, matrici sunt primele chestii care imi vin in minte) (eu recomand java sau C# dar asta si in functie de ce vrei sa faci ulterior pentru ca daca ai de gand sa programezi pentru device-uri mobile de ex. ar fi mai bun un C/C++, daca vrei programare web atunci alegerea buna este java sau php-eu nu recomand php pentru invatat programare, daca vrei programare desktop atunci alege C#). Multe din ce tb sa faci la inceput poate nici nu o sa le folosesti sau le poti gasi oricand gata facuta dar eu zic ca este bine sa treci prin ele pentru ca este mai important sa intelegi mecanismul, nu se stie cand trebuie sa aplici ceva asemanator.

Daca vi pe la Brasov ne putem intalni pentru cateva ore de meditatii :))
Ceed SW, 1.6 GSL, Piston Grey
BV 33 CMG | ODO 106.500Km - 13.12.2007 | Poze
Image
cmg_george
Moderator

Model: Ceed SW
Motorizare: 1.6

Advertisement

Return to Coltul de barfa

• { RELATED_TOPICS }
    Replies
    Views